Blog Tour: The Do-Over - MK Schiller

Title: The Do-Over
Author: MK Schiller
Publisher: Loose ID
Genre: Contemporary/Erotic
Publication Date: 7th October 2013
Hosted by: Luscious Laylah Release DayArrogant womanizer Kyle Manchester hates blind dates, however, when best friend, Brad calls in a favor, insisting Kyle take out his girlfriend’s sister, Kyle reluctantly agrees. Attorney Lanie Carmichael’s appearance is no surprise. She is dowdy, awkward, and dressed in so many layers she resembles a wedding cake, but not in an edible way. Her brazen attitude though, astonishes him, especially when she explains she has no interest in gorgeous Kyle. Lanie Carmichael is in love with Brad, and wants Kyle’s assistance in winning his best friend’s heart.

Kyle gradually accepts, justifying that the mystery of Lanie has sparked his natural, thirsty curiosity. As an ambitious journalist, he also can’t resist the Pulitzer worthy scoop she offers him. However, as Lanie sheds more layers, both emotionally and physically, Kyle begins to examine his life choices, and his true feelings for this enigmatic girl. With Kyle’s support, Lanie begins to unravel the secrets of her past, and the deep pain that has quietly defined her life. As they each learn more about themselves and each other, both question how a relationship built on fraudulent lies between two broken people could ever survive.


Amazon US
Amazon UK
Goodreads


The Do Over, yazarın bundan önce okuduğum diğer kitabı gibi güzel ve eğlenceli bir hikayeydi. Hangi kitap derseniz buradan yoruma bakabilirsiniz. Bu sefer kitapta aslında klasik gelebilecek bir hikaye anlatılıyor. Lanie, kız kardeşi ile çıkan Brad ile beraber olmak istediğini fark ediyor ve yardım için Kyle ile anlaşmaya çalışıyor. Ama erkek fatma görünümlü, sivri dilli bu kız Kyle'ın hiç de çekici bulmadığı biri ve onunla dalga da geçiyor buluştukları yemekte. Nedense sonra bir anda kızın teklifini kabul ediyor ve hem Brad'i de bu diğer kız kardeş olan cadalozdan kurtarır diye düşünüyor. 


Tabi hesaba katmadığı şey kıza yardım ettikçe ve kız daha da açıldıkça kendini uzak tutamaması oluyor. Kızın deneyim kazanması adı altında birlikte olsalar da gittikçe ondan ayrılamamaya başladığını hissediyor. Ama Lanie'nin tüm bu davranışlarının ve kıyafetlerinin altında kötü bir geçmiş var. Geçmişini öğrendiğinde onun yanından hiç ayrılmak istemiyor Kyle. Zaten inanılmaz derecede gıcık bir anne ve kız kardeş ile yaşaması buna yetebilir. Zamanla arkadaşı Brad'in ona iyi gelmeyeceğine de emin oluyor - ki arkadaş olsalar da aslında Brad'in de Kyle'a bir kazığı var. 

Böyle düşünürken aniden ona aşık olduğunu fark eden Kyle, bir eşeklik yapıp şehri terk etmeye karar veriyor, kızın kalbini de bir hayli kırıyor. Ama bir süre sonra yaptığı eşekliği fark edip ayaklarına kapanıyor Lanie'nin. Hatta tam kaybettim kızı derken kız çıkıp geliveriyor ve çift nihayet mutlu sona eriyorlar. 

İki kitabını da çok sevdim kadının. Hani böyle çok eğlenceli anlatıyor, hikaye de güzel. Diğer kitapta belki daha fazla gülmüştüm ama bunda da bir hayli eğlendim. Yazar takibimde, yeni kitaplarını bekliyor olacağım.About The Author


This is my debut novel, and I’m thrilled to share it with you. I describe myself as a hopeless romantic in a hopelessly pragmatic world. By day, I don a magic cape, calculator (sometimes an abacus), and an assortment of gel pens for my work in the world of finance. But by night, I sit by the warm glow of my computer monitor, and think of stories that will warm the heart, and cheer the soul.


There is nothing better than the intimate journey and ultimate satisfaction that only a swoon-worthy romance can provide, especially if there are a few laughs along the way. Although writing is my passion, I am a reader first and enjoy nothing more than curling up with a good book and some tasty Italian (the food, of course!). I hope you will enjoy my work and please drop me a line. I’d love to hear from you.


Author links 
Facebook
Twitter
Goodreads
Website

Yorum Gönder

0 Yorumlar