Yorum: Fifty Shades of Grey (Fifth Shades, #1)

Yazarı: E.L. James
Yayınevi: Vintage Books
391 sayfa
Türkçesi Pegasus Yayınlarından 18 eylülde çıktı.

When literature student Anastasia Steele goes to interview young entrepreneur Christian Grey, she encounters a man who is beautiful, brilliant, and intimidating. The unworldly, innocent Ana is startled to realize she wants this man and, despite his enigmatic reserve, finds she is desperate to get close to him. Unable to resist Ana’s quiet beauty, wit, and independent spirit, Grey admits he wants her, too—but on his own terms.
Shocked yet thrilled by Grey’s singular erotic tastes, Ana hesitates. For all the trappings of success—his multinational businesses, his vast wealth, his loving family—Grey is a man tormented by demons and consumed by the need to control. When the couple embarks on a daring, passionately physical affair, Ana discovers Christian Grey’s secrets and explores her own dark desires.
Erotic, amusing, and deeply moving, the Fifty Shades Trilogy is a tale that will obsess you, possess you, and stay with you forever.
This book is intended for mature audiences.

Elime kitabı aldığım zaman bunun sıradan bir romance kitabı olduğunu sanıyordum ama  daha yarısına gelmeden ondan daha da farklı bir kitap olduğunu öğrenmiş oldum. Kitap asıl kızımız Ana’nın Christian Grey ile röportaj yapmaya gitmesiyle başlıyor. Karşısında bulacağı CEO’nun daha yaşlı biri olmasın beklerken, adamın yakışıklılığı ve yaşı karşısında hayrete düşüyor.


Ona bir nevi vurulan Ana, Christian her ne kadar onu başlarda uzak tutmaya çalışsa da peşini bırakmıyor ve Christian’ın zevklerini görünce (bdsm) kızararak ağzı açık kalıyor. Ama hoşlanmıyor da değil hani bir yerde çakaal. Kitap Twilight fan-fiction’ı olduğundan tıpkı Bella gibi kendini bir ezik hissetme var bizim kızda da. Christian’ın  zevklerini yeterince tatmin edemediğini (!) düşünüp; eski ortağı, onu bu konuda eğiten kadından da onu deli gibi kıskandığından aklına saçma sapan düşünceler geliyor ve kitabın finalinde (spoiler vermiyorum) hepimizi şok ediyor. Öyle ki ikinci kitaba atlamak için yanıp tutuşuyorsunuz.

Kitap okumuş olacağınız her kitaptan daha fazla cinsellik içeriyor, eğer bu kısımları atarsak öyküyü anlatmaya az bir sayfa kalıyor desek yeridir. Kitaptaki favori yerlerim de birbirlerine atıştıkları e-mail mesajlarıydı. Bu kısımlar kadar Ana’nın içindeki tanrıça da kitaba eğlence katan yerlerden biriydi. Daha fazla söyleyecek bir şey yok, konu benim hoşuma gitti her ne kadar Christian’ın zevklerini çıkarınca pek bir şey kalmasa da. Baskın erkek Christian ve itaatkar Ana’nın bu ilginç ilişkisini okumak istiyorsanız buyurun.


Comment in English

When I started the book, I was thinking that one is just normal romance novel. But after reaching the half of it I saw this was completely different the ones I read before. The book is starting with our female character Ana’s going to Christian Grey for interview. She was expecting to see someone old, like over 50s-60s, but the guy she met is young, succesful and handsome one. And that’s very surprising for her.

Ana is kind of falling in love with him, although Christian is trying to keep her away from him. And after seeing Christian’s hobbies (bdsm) she is left open-mouthed with a lot of blushing. But we know that she likes it too. Because of book is one of the Twilight fan-fictions, she is feeling herself a little helpless like Bella. (at least for me) Because of she thinks she can’t satisfy Christian’s needs and jealous over the his ex and teacher about bdsm, her mind’s creating ridiculous ideas and in the finale of the book she’s surprising us. (no spoiler) The best way to keep yourself calm is the starting the book two.

The book is containing sexual scenes a lot. If you take out these parts, a little part that telling the storyline is remaining. My favorite parts on the book was e-mail messages between them. As much as this, Ana’s inner goddess is making you laugh too. There is nothing much to tell, I liked the story although book was full of Christian’s hobbies. If you wonder relationship between dominant Christian and submissive Ana, take a look on it.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

About