Blog Tour: ParaNormal Detective - Christine Amsden

Title: Cassie Scot: ParaNormal Detective
Author: Christine Amsden
Release date: May 15, 2013
Publisher: Twilight Times Books
Age Group: New Adult
Genre: Fantasy/Paranormal Romance
Tour organized by: AToMR Tour


Cassie Scot is the ungifted daughter of powerful sorcerers, born between worlds but belonging to neither. At 21, all she wants is to find a place for herself, but earning a living as a private investigator in the shadow of her family’s reputation isn’t easy. When she is pulled into a paranormal investigation, and tempted by a powerful and handsome sorcerer, she will have to decide where she truly belongs.Cassie Scot, first born to a sorcerer family, has no magical ability. Because of that, she's trying to live her life investigating things. Although she prefers normal cases, sometimes she can be hired for paranormal cases too. This time everyting starts with something very normal, she has to go to a sorcerer's shop and deliver something to her. But she can't find her in there, she finds something very brutal: murder.

Evan is the bad boy of the town and he's also a powerful sorcerer. Some people thinks he's into black magic more, but he's not like that. Cassie finds his cousin dead in that house and after that they start working together. Evan's cousin murdered by a vampire, and they're trying to find that powerful, sorcerer vampire. They have a few suspects but until the end of the book they couldn't find it.

Cassie's parents are very strange to me. They believe some magical numbers, because of that they disowned Cassie. What's that? I didn't like that family, was angry to them. Like you could've guess, Cassie feels lonely and bad, she runs to Evan right after that. Evan had crush with her for a while I think, and it explodes but not like the way you want it. But in the end, you feel sorry for Evan. 

The book was good, I wondered these two people's relationship more than the events in the book. And I want to read the next one, the end was a small cliffhanger and I liked the characters. 
Review in Turkish
Cassie Scot, büyücü bir ailenin ilk çocuğudur ama sihir yeteneği yoktur. Bu yüzden hayatını soruşturma yaparak geçirmektedir. Her ne kadar normal davaları tercih etse de paranormal davalar için de tutulduğu olmuştur. Bu sefer her şey gayet normal başlıyor, yapması gereken bir büyücüye gidip ona bir şeyi teslim etmek. Ama onu orada bulamıyor, onun yerine gayet kanlı bir şeye rastlıyor: cinayet.

Evan kasabanın kötü çocuğu ve de güçlü bir büyücü. Bazıları onun kara büyüyle ilgilendiğini söyleseler de bunu tam olarak diyemeyiz. İşte Cassie büyücünün evinde Evan'ın kuzenini ölü olarak buluyor ve bu olaydan sonra beraber çalışmaya başlıyorlar. Evan'ın kuzeni bir vampir tarafından öldürülmüş, onlar da bu güçlü ve büyücü de olan vampiri bulmaya çalışıyorlar. Birkaç şüphelileri olsa da kitabın sonuna kadar bulamıyorlar.

Cassie'nin ailesi bana bir hayli garip geldi. Sırf sihirsel özelliği olan sayılara inandıkları için yeni bir hamilelik ile zaten sihir yeteneği olmayan Cassie'yi büyü ile evlatlıktan çıkarıyorlar. Bu nedir şimdi? Hiç sevmedim o kısımları. Tahmin edebileceğiniz gibi de Cassie kendini yalnız ve kötü hissedip Evan'a koşuyor. Zaten Evan'ın bir süredir ondan hoşlandığını düşünüyordum ve bu olayla her şey çığırından çıkıyor ama istediğiniz şekilde değil. Kitabın sonunda Evan için üzülüyorsunuz hatta.

Kitap iyiydi, bu ikilinin olayını kitaptaki asıl olaydan daha çok merak ettiğimi söyleyebilirim. İkinci kitabı da okumak istiyorum, çünkü aralarındaki ilişki yarım kalıyor ve karakterler de okumaya değer. 


About the Author / Yazar Hakkında


Award-winning author Christine Amsden has written stories since she was eight, always with a touch of the strange or unusual. She became a “serious” writer in 2003, after attending a boot camp with Orson Scott Card. She finished Touch of Fate shortly afterward, then penned The Immortality Virus, which won two awards. Expect many more titles by this up-and-coming author.

Ödül sahibi Christine Amsden sekiz yaşından beri garip ya da sıra dışı ögeleri olan hikayeler yazmaktadır. 2003'te Orson Scott Card eğitim programına katıldıktan sonra ciddi bir yazar olmuştur. Programın ardından "Touch of Fate" isimli kitabını bitirmiş, sonrasında ise "The Immortality Virus" isimli kitabını kaleme almış ve bu kitapla iki ödül kazanmıştır. Bu gelecek vaat eden yazardan daha çok kitap geleceği kesin.

Twitter - @ChristineAmsden ; https://twitter.com/ChristineAmsden
Goodreads - https://www.goodreads.com/author/show/1030664.Christine_Amsden 


Giveaway / Çekiliş    • (1) $20 Amazon Gift Card – International 
a Rafflecopter giveawayTo see other stops on the tour for reviews, guest posts, and excerpt
click here or the tour button below.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

About