Blog Tour: Epiphany - Christina Jean Micheals

Title: Epiphany
Author:  Christina Jean Michaels
Release: July 19, 2012
Age Group: New Adult/Adult
Genre: Contemporary/Romantic Suspense


“I had my first psychic dream when I was nine. Psychic implied power, and powerful wasn’t a word I’d use to describe myself. I couldn’t foretell the future or conjure visions at will, but I couldn’t think of a more fitting word to describe what I sometimes saw in my dreams.”

For 23-year-old Mackenzie Hill, tossing her life down the garbage disposal is easy after a painful incident shatters her life. Her heart is bleeding, and moving to Watcher’s Point is a chance to start anew, only she isn’t prepared for the guy who walks out of her dreams and into the flesh. Literally . . . because she’s been dreaming about this sexy stranger for years.

Mackenzie is even less prepared to face the dark nature of her dreams. They’ve turned disturbingly gruesome, full of blood and murder, and when they begin to coincide with the media’s headlines, she and Aidan realize her visions might be the key to stopping a madman from killing again.
Only Aidan has painful secrets of his own, and perhaps the biggest danger of all is falling for him.Tour schedule is here

Epiphany was a good thriller to get yourself lost in the story. I love this kind of stories, a serial killer starts to hunt his prays, then he interests our heroine, meanwhile our innocent girl is trying to find him – also avoid him – with help of a sexy, powerful male.  In Epiphany the girl is Mac. She has an ability, she can dream about future and past. And she has dark secrets in her life too.

Aidan is a man who she’s dreaming for years. When she sees him entering the door, she stood freezing. From that moment a relationship is growing between them. Aidan had a dark past too, he lost his wife to this killer. He is determined to get a revenge. But he needs to do one thing: He must protect Mac this time.

While their relationship was growing day by day, Mac learns somethng very big from her mother about wo can be his father. Because of this speech, Mac realizes that Aidan can be her step brother and she couldn’t know what will she do. She aparts herself from Aidan and makes the mistake that the killer is waiting for.

 You might be surprised when you learn who the killer is. But you’ll be sure about this one is a copycat. The killer’s only target is Aidan, because of him he kills many girls. And after a little while you learn “why” he’s doing it. Everything is because of parents, as you can easily guess.

The book is full of exciting moments, and has a good final too. To be brief, Epiphany satisfies you. I already love thriller novels, and this one is a good example of it. This one is a first book in the series, in the second book we’ll learn more about Aidan’s brother Logan.


Review In Turkish

Epiphany kendinizi öyküde kaybedebileceğiniz kadar güzel bir gerilimdi. Bu tip hikayelere bayılırım zaten, seri katil avlanmaya başlar, sonra kitaptaki kıza ilgisini yöneltir, bu sırada kızımız da seksi ve güçlü bir erkeğin yardımı ile katili bulmaya ve de ondan kaçınmaya çalışırlar. Epiphany’de kızımızın adı Mac. Onun gelecekten ve de geçmişten kesitler görebilme gibi bir yeteneği var. Geçmişinde de karanlık sırları var diyebiliriz.

Aidan ise yıllardır rüyalarında gördüğü bir yüz. Bar kapısından girdiğini gördüğünde ise donup kalıyor haliyle. Bu ikilinin arasında ise o andan itibaren bir etkileşim başlıyor ve ilişkiye doğru ilerliyor. Aidan’ın geçmişi de kötü. Karısını bu seri katile kurban vermiş ve intikamını almaya kararlı. Ama bu sefer endişelenecek başka bir şeyin de farkına varıyor: Mac’i bu manyağa kurban etmemek.

Araları günden güne gelişirken Mac’in annesinden öğrendiği bir şey bütün her şeyi yıkabilecek kadar büyük. Mac babasının sandığı kişi olmadığını çoktan biliyordu ama aslında Aidan ile üvey kardeş olabileceği gerçeği onu resmen çarpıyor. Kendini Aidan’dan uzak tutmaya çalışırken de katilin beklediği hatayı yapıyor ve tuzağa düşüyor.

Katilin kim olduğu sizi şaşırtabilir. Ama onun kopyacı katil olduğunu kesin olarak anlamanızı da sağlıyor. Katilin tek hedefi Aidan ve onun yüzünden kaç tane kızı kurban ediyor, şaşırtıcı. Bu kadar derin bir kine neden olacak sırrın ne olduğunu merak ediyorsunuz ve çok geçmeden de öğreniyorsunuz. Her şey bu ebeveynler yüzünden oluyor, her şey. Tahmin etmesi zor değil tabi.

Kitaptaki tüm heyecanlar, iniş çıkışlar güzel bir finalle sona eriyor. Sizi tatmin eden bir kitap kısacası. Zaten gerilimli kitapları çok severim, bu da gayet güzel bir örnek. Kitap aslında seri başlangıcı, ikinci kitapta Aidan’ın erkek kardeşi Logan’ı okuyacağız.About The Author / Yazar Hakkında

Christina Jean Michaels was born in Paradise, California, but she has found the true home of her heart in Eugene, Oregon where she finds plenty of inspiration for storytelling. 

When she was young, her mother said she hated words. Now she can't imagine not writing. She became an avid reader when she was thirteen and discovered the world of Sweet Valley High. About a year later she realized she could play God and write about her own characters. She has been writing in some form ever since.


She lives with her husband and their four children—three rambunctious UFC/wrestling-loving boys and one girl who steals everyone’s attention. 

Christina Jean Michaels Paradise, California'da doğdu ama kalbindeki evini  hikaye yazmasındaki esin kaynağını bulduğu yerde,  Eugene, Oregon'da buldu. 

Gençken annesi kelimelerden nefret ettiğini söylermiş. Şimdi ise yazmadan zaman geçirmeyi hayal edemiyor. On üç yaşında Sweet Valley High dünyasını keşfedince hevesli bir okuyucu olmuş. Bir yıl kadar sonra Tanır'yı oynayıp kendi karakterlerini yazabileceğini fark etmiş. O zamandan beri yazmakta.

Kocası ve dört çocuğu ile - güreşmeyi seven üç erkek ve herkesin dikkatini çeken bir kız - yaşamaktadır. 


Author Social Media Links:


Giveaway / Çekiliş
a Rafflecopter giveaway


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

About