The Stranger (Just One Night, #1)

Author: Kyra Davis
Publisher: Simon & Schuster
133 pages
Not translated to Turkish.


Kasie knows who she’s supposed to be. But one passionate night with a mysterious stranger will teach her who shewants to be.
You should sleep with a stranger, her best friend whispers in her ear as they take to Vegas for one last pre-wedding fling. Despite her best intentions, when Kasie Fitzgerald enters the casino and sees him, a man whose tailored clothes belied a powerful, even dangerous, presence, she loses herself to the moment. Maybe it’s the dress, much shorter than she’d ever normally wear, or the Scotch, but something makes her give herself over to him more completely than she's ever done with a man before.
It was supposed to be just one night. But right as she’s thinking she wants more, he shows up in her office with an agenda. As the billionaire CEO of a company that’s engaged her PR firm, his demands just became her reality...and he desires so much more than just some attention in the boardroom.


At the beginning I was uncertain about the book. But after I started the book, I saw that I was wrong. I liked the fiction, and I liked the characters as well. In the book there is a woman who's trying to find her identify and starting to hate being perfect all the time. Our main character Kasie is going to Vegas to have fun for one last time  before she marries. Her friend insists her to sleep with a stranger but Kasie can't think herself that way. But she meets a guy and then she loses herself, her mind and jumps to bed with him (actually it was not a "bed" but whatever). It was supposed to be just one night, but then guy finds her in real life and hires her for himself. And Kasie doesn't know who herself anymore. Should she break up with her fiance, or not? And at the end of the book, something happens so big, a enormous cliffhanger, you're starting to bite your nails and looking forward to next book.

As i said at the beginning, I love the book. In my opininon she should have dumped her fiance, but then there wasn't a cliffhanger, right? I'm looking forward to next ones.  I love reading good erotic stories like this.

2nd book Exposed will be released in March.
3rd book Binding Agreement will be released in May.


In Turkish

Başlarda biraz şüpheyle yaklaştım ama kitap beklediğim gibi çıkmadı neyse ki. Ben kurguyu da sevdim karakterleri de. Kitapta kimliğini bulmaya çalışan, mükemmellikten nefret etmeye başlayan bir kadın anlatılıyor. Karakterimiz Kasie, evlenmeden önce arkadaşının isteğiyle Vegas'a gidiyor ve onun "bir yabancıyla yat" komutunu dikkate almamaya çalışsa da öyle biriyle karşılaşıyor ki aklı başından gidiyor. Her ne kadar bir gecelik bir ilişki olması gerekse de, Kasie eve döndüğünde kendini değişmiş buluyor, o tasasız ve rahat kadın olmak istediğini ama bunun için çok geç olduğunu fark ediyor. Sonra işler adamın onu gerçek hayatta da bulup iş için tutmak istemesiyle hepten karışıyor. Bu arada Kasie nişanlısından ayrılsa mı ayrılmasa mı, asıl adam Robert'a mı koşsa bilemiyor. Ama kitap öyle bir yerde bitiyor ki tırnaklarınızı yiyorsunuz orası kesin.

Başta dediğim gibi ben kitabı sevdim. Bence nişanlısını şutlaması gerekirdi ama bu sefer de kitabın sonu bu kadar heyecanlandırmazdı gerçi. Yazar işini biliyor kısacası. Önümüzdeki kitapları bekliyoruz artık.

2. kitap Exposed, Mart ayında
3. kitap Binding Agreement, Mayıs ayında bizlerle.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

About