Yorum: The Warlord Wants Forever (Immortals After Dark, #1)


Yazar: Kresley Cole
Yayınevi: Simon & Schuster
163 sayfa
Türkçe çevirisi yok.

Nikolai Wroth, once a ruthless human warlord in the 1700s and now a general in the rebel vampire army, needs to find his Bride, the one woman who can render him truly alive. As a turned human, he doesn’t enjoy a heartbeat or breaths and is consequently weaker than fully blooded vampires. He wants his Bride for the power she will bring him and can hardly believe it when his heart beats for Myst the Coveted, a mad, fey, mythological creature.
Myst is known throughout the world as the most beautiful Valkyrie, part chillingly fierce warrior, part beguiling seductress who can “make you want her even as she’s killing you.” She has devoted her life to protecting an ancient, powerful jewel and to fighting the vampires, and she now sees a way to torment one—for with Wroth’s heartbeat comes consuming sexual desire that can only be slaked by her.
She eludes him for five years, but he has finally chased her to ground and stolen the jewel which commands her, giving him absolute power over her. While he possesses it, he can make her do anything, and he plans to in order for her to experience first hand the agonizing, unending lust she’d purposely subjected him to for half a decade. Yet when Wroth realizes he wants more from her and frees her, will she come back to him?

Arzuların Esiri'nden başladıysanız kitaptaki Wroth ve Myst ilişkisinin köklerini bilmiyorsunuz demektir. Bu kısa kitapta nasıl tanıştıkları, vampir olan Wroth'un gelinini bulup ümitlenmesini ama o gelin bir Valkyrie olan Myst olduğundan çekecekleri sıkıntıları anlatıyor. Wroth, Myst'in anılarına girip onun geçmişinden bölük pörçük parçalar görüp sinirleniyor, çünkü çoğu genellikle diğer erkekleri içeriyor. Ve ne zaman onun yanında kalır gibi yapıp onu kandırmayı düşündüğünü gördüğünde ise sinirden çıldırıyor ve aralarındaki her şey mahvoluyor kısa bir süreliğine. Myst onu affetmemeye kararlı ama kendi hayatını neredeyse onun için verdiğini görünce korkudan ne yapacağını şaşırıyor ve onu kurtarmak için Ivo'nun adamlarını kül ediyor tek kelimeyle. Açın okuyun, bu garip ilişkinin nasıl dallanıp budaklandığını öğrenin.Yorum Gönder

0 Yorumlar